Prevádzka webstránky

ID #1026

Pomenovanie súborov - pozor na veľké a malé písmená

Prehliadač Vám nenačítava stránku korektne? Na vašom počítači Vám predsa išla? Na vine sú malé a veľké písmenká. Pri tvorbe webstránky si treba dávať pozor na pomenúvanie súborov.

Ak sa Vám v Internet Exploreri, alebo inom prehliadači nenačíta stránka korektne, alebo nenačíta súbory s obrázkami, je problém zväčša v názve daného súboru. Systém na serveri je totiž case sensitive, čo znamená, že rozoznáva malé a veľké písmená. Pozor si treba dávať aj na nepoužitie medzier a diakritiky.

V praxi to znamená to, že logo.jpg a Logo.jpg sú dva odlišné súbory. Je potrebné, aby ste si vo Vašich zdrojových HTML kódoch ujednotili používanie veľkých a malých písmen a takto pomenovávali aj obrázky a iné súbory (doporučujeme používať výhradne malé písmená).

 

Taktiež si na toto dajte pozor i pri vytváraní stránky v programoch na generovanie HTML kódov, ako je napr. Front Page. Niektoré tieto programy zvyknú pomenovať súbory s prvým písmenom veľkým a v HTML kóde uvádzať všetky písmená malé.

Tento problém môže spôsobiť aj FTP klient. Niektoré FTP programy robia obvyklú chybu - súbory s prvým písmenom veľkým (ako napr. Menu.html) uložia pod názvom so všetkými znakmi veľkými (MENU.HTML). Treba si na to dať pozor a radšej používať vždy len malé písmená v názvoch súborov.

Tento problém sa však netýka stránok prevádzkovaných na serveri s operačným systémom Windows. Z dôvodu kompatibility však odporúčame dávať si na pomenovanie súborov pozor i pri Windows serveri.

Tags: -

Related entries: -

Naposledy doplnené: 2011-01-07 12:35
Autor: : Imrich Koller
Verzia: 1.1

Vytlač tento záznam
Prosím ohodnoť tento záznam:

Priemerné hodnotenie: 3 z 5 (2 Hlasov )

úplne k ničomu 1 2 3 4 5 veľmi užitočný